Yazılar

Dardanel Ton Balığı Hakkında Merak Edilenler & Faydaları

Dardanel Ton Balığı ile balık tüketimi günlük hayatın önemli bir parçası oldu. Pratik salatalar, makarnalar, pizzalar ve sandviçlere öncü oldu.

Yüksek seviyede kaliteli protein içeren ton balığı okyanuslarda yaşayan ve farklı türleri olan bir balık türüdür.

Düzenli olarak tüketildiğine kalp ve damar hastalıklarının, kanser gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Ton Balığı Nedir?

Uskumrugiller familyasından olan bir balık türüdür. 6 metreye kadar ulaşan boyu 1 ton ağırlığına kadar da ulaşan bir kilosu bulunur.

Deniz ve okyanuslarda yaşayan lüfer, uskumru, sardalya ve palamut gibi görece küçük balıkları avlayarak beslenir.
Büyüklüklerine karşın oldukça hızlı yüzme yeteneğine sahiplerdir.

Ton Balığının Faydaları Nelerdir?

100 gramlık bir ton balığı yaklaşık 22.5 gram protein içerir. Bu sayede günlük tüketmeniz gereken proteinin yaklaşık üçte birini karşılar.

100 gramlık bir ton balığında 0.15 gram Omega 3; vücudun kardiyovasküler sisteminin ve zihinsel etkinliklerinin doğru ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücutta bulunan ödemleri de atar.

Çocukların kemik yapısının güçlenmesinde çok önemli bir besin kaynağıdır, kemiklerin kuvvetlenmesi ve gelişmesini destekler.

Selenyum gibi faydalı bileşenleri bünyesinde barındıran ton balığı, antioksidan görevi görür ve özellikle böbrek ve meme kanserlerini önlemek için oldukça önemli bir besindir.

Kolekstrolü düşürücü anti-inflamatuar vitamin ve mineraller sayesinde vücutta inflamasyon oluşumunu engelleyici etki gösterir.

Artirt ve gut hastalıkları gibi iltihaplı hastalıklar dolayısıyla tedavi görenlere tavsiye edilir.

Biçen Market’te faydaları saymakla bitmeyen ton balığının birçok çeşidini sizi bekliyor! Dardanel Ton’un enfes lezzetleri için 29 Temmuz – 11 Ağustos broşürümüzü hemen inceleyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir